Cumartesi , 11 Mart 2023
Bebek Gelişimi 2.ay 3.hafta

Bebek Gelişimi 2.ay 3.hafta

HAREKETLER ARTIK DAHA SERİ !

Bebeğiniz henüz dans edecek kadar olmasa bile,  hareketleri daha koordineli yapmaya başladı. İlk doğduğu günlerdeki hareketlerinin artık daha sağlam, kolaylıkla yapabildiği ve dairesel hareketler olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle insanları seyrederken.

Bebeğinize kendini rahatça gerebileceği,  kollarını ve bacaklarını rahatça uzatıp oynayabileceği bir alan açın. Bir battaniyeyi yere serip onu üstüne bırakabilirsiniz. Kendi kendine yaptığı bu hareketler bebeğinizi güçlendirip kaslarının gelişimine yardım edecektir. Karınüstü yattığında bebeğiniz bacaklarını itmeye başlayacaktır ve artık bununla,  hareketli günlere ilk adımını atmış olacaktır.

UYKU TAVSİYELERİ

Bebeğinizi ister daha bu aylarda kendi beşiğinde uyutun isterseniz hep beraber uyuyun,  ona bir uyuma alışkanlığı kazandırmanız,  ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi ona sağlayacaktır. Bu dönemler bu alışkanlık için sandığınız gibi erken değil.

Uyuma başlangıcı için onu sallayabilir, şarkı söyleyebilir, banyo yaptırabilir, masal anlatabilir,  seveceği bir objeyi yada oyuncağı uyurken yanına verebilirsiniz. Ayrıca kucağınızda evi dolaştırarak her odaya iyi geceler de diletebilirisiniz. Bu alışkanlıklar onun çocukluğuna kadar değişerek devam edecektir.

MERHABA,  TANIŞABİLİR MİYİZ?

Bebeğiniz bu döneminde yaşıtları ve diğer yetişkinlerle iletişim kurmak isteyecektir. Evinize biri geldiğinde bebeğinizin gülümsediğini fark ediyorsunuzdur, yada birisi onu kucağına aldığında. Şu an bebeğinize ileride bakması muhtemel kişi yada kişilerle onu tanıştırmanız uygun olacaktır. Evinize onları davet edip bir süre bebeğinizle vakit geçirtin.

Sonraları bebeğiniz, başkalarıyla en ufak bir temastan bile kaçınacağı ve sizden hiç ayrılmak istemeyeceği ‘’yabancı korkusu ‘’ dönemine girecektir.

Her bebeğin yeni insanlara çok açık olması beklenemez. Kimi bebek buna çok açıkken bir diğeri onun kadar olmayabilir. Eğer bebeğiniz yeni birini hoş karşılamadıysa,  sabırlı olun, bebeğinizi kucaklayıp yeniden o kişiyle tanıştırın. Bu süreç biraz zaman alabilir. Bu yüzden etrafta tanıdık yüzlerin olması bebek için bu dönemi daha kolay atlatmasını sağlayacaktır.