Pazar , 12 Mart 2023
30. Ay

30. Ay

Çocuğunuzun şimdiye kadarki gelişimi yolunda gittiyse şimdi biraz gerileme gözlemleyebilirsiniz. Örneğin gece horul horul uyuyan çocuğunuz birkaç kez uyanmaya başlayabilir. Bıraktığı emziğini tekrar istemeye başlayabilir ya da öğrendiği tuvalet alışkanlığını aksatmaya başlayabilir.

Gerileme birçok sebepten olabilir. Bazen bir beceriyi öğrenmek bir diğerinin yavaşlamasına neden olabilir. Stres de bir gerileme sebebidir. Yeni bir bakıcı, annenin işe başlaması ya da karanlıktan korkmak bir sebep olabilmektedir.

Böyle bir durumda ona paniğe kapılmadan ihtiyacı olan güven ve rahatlığı sağlamanız yardımcı olacaktır. Ona koyduğunuz bazı sınırları abartmadan genişletebilirsiniz.

Onu disipline etmeye çalışırken asla onun en sevdiği oyuncak ya da nesneleri almakla tehdit etmeyin. Bu onun için biricik sevgi ve güven kaynağıdır. Ne kadar sinirlenmiş olursanız olun asla onu rahatlatan şeylerden mahrum bırakmayın.

Bu aralar şekiller ve detaylarla ilgisi algısı artmaya başlayabilir. Size sık sık fark ettiği değişiklikleri söyleyebilir ya da evdeki bazı düzensizlikleri düzeltmenizi isteyebilir.

2 yaşın bu döneminde artık karışık kelimeleri kendince söylemeye çalışıp komik kelimeler çıkarabilmektedir. Böyle durumlarda ona gülmek yerine yanlış söylediği sözcüğün doğrusunu söyleyerek onu tekrar etmeniz, dil gelişimine destek olacaktır.

Çocuğunuzun bir işi kendisi yaparken zorlandığı görmek sizi üzebilir ancak bu onun kendisini denemesi ve neler başarabileceğini görmesi açısından çok önemlidir. Bu yüzden bir işi başarmaya uğraştığında onun hemen yardımına koşmak yerine yarım da olsa kendisinin bitirmesine olanak verip bir işi bitirmesinin vereceği coşkuyu yaşamasına imkan tanımalısınız.