Pazar , 12 Mart 2023
27. Ay

27. Ay

Oyun Grubundaki Çocuğunuz

Çocuğunuza arkadaşlarıyla oynayabileceği bir ortam hazırlamış ya da bir oyun grubuna götürmüş olabilirsiniz ancak çocuğunuz diğer arkadaşlarıyla oynamak yerine tek başına oynamayı tercih ediyor olabilir. Asosyal olduğunu düşünmeyin. Bu çağdaki çocuklar birlikteyken tek başlarına oynarlar, buna paralel oyun oymana denir. Tuhaf görünebilir ancak oldukça normal bir durumdur ve gelişimi için uygundur.

Çocuğunuz sosyal olarak önemli gelişimlerde bulunuyor. Bebekken tek başına oynayan çocuğunuzun artık yavaş yavaş diğer arkadaşlarının farkına varsa da hala tek başına oynamayı tercih etmesi onun diğerleriyle etkileşimde olmadığı anlamına gelmemektedir. Bu, onun evde tek başına televizyonun karşısında olduğundan farklı bir durumdur.

Bu yaşta, diğerleriyle aynı oyun alanında oyun oynaması, birlikte oynamasalar da oldukça önemli bir gelişim aşamasıdır. Bu şekilde oynamak onların birbirlerinin oyunlarına katılmalarına zemin hazırlamaktadır. İçine kapanık çocuklarda bu süreç biraz daha uzun sürebilir ki bu oldukça normal bir durumdur.

Onun böyle durumlarda işini kolaylaştırmak için içinde bulunacağı kalabalık sayısını küçük ve tanıdık kişilerden oluşmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun zaten tanıdığı birkaç kişiyi de bu gruba ya da arkadaş toplantınıza çağırabilirsiniz. Çocuğunuz hazır olduğunda onun daha girişken olduğunu ve diğerleriyle oynarken gelişen dil becerisi ve hayal gücünü fark edeceksiniz.

Yaşamınız

Eğer hala olmadıysa, pek yakında çocuğunuzun beşiğinden aşağıya sarkmaya çalıştığını görebilirsiniz. Bu size onu yeni ve güvenli bir yatağa geçirmeniz için bir işarettir. Bazı aileler beşiğin yatağını yere sererek, beşiği kaldırmakta ya da daha büyük bir yatağa çocuğunu geçirmektedir.

Çocuğunuzun öğlen uykularında onu yeni yatağına yatırarak alıştırıp daha sonra tam olarak yeni yatağına geçirebilirsiniz. Çocuğunuzun yataktan düşmesini engelleyici bir parmaklık kullanabilirsiniz.