Cumartesi , 11 Mart 2023
26.Ay

26.Ay

Bu yaştaki bazı çocuklar sinirlendikleri ya da kendilerini tehlikede hissettiklerinde karşısındaki kişiyi ısırabilmektedir. Bu onun henüz iletişim becerisi geliştirememiş olmasından kaynaklanmaktadır. Kelimelerin işine yaramayacağını düşünerek, ısırır.

Onun bu davranışını anlamanız buna anlayış göstereceğiniz anlamına gelmez. Çocuğunuza sakin ama kararlı bir şekilde bunun doğru bir davranış olmadığını anlatmalısınız. Isırmak yok, ısırmak insanlara zarar verir diyerek ısırılan diğer çocuğu sakinleştirmeye çalışmalısınız.

Çocuğunuza sinirlenip, bağırarak ona kızmanız, onun bu davranışı başka bir zamana ertelemesine neden olursunuz. Onun neden sinirlendiğini anladığınızı ona ifade etmeli ve ardından her ne sebeple olursa olsun bir başkasını ısırmanın doğru bir davranış olmadığını tekrarlamalısınız. Örneğin; ‘seni anlıyorum, Ahmet arabanı aldı ve çok sinirlendin ancak asla ona ısırmamalısın, onunla konuşmalı ya da beni çağırmalısın’ gibi.

Sizin Yaşantınız

Çocuğunuzla katılmak zorunda olduğunuz bazı etkinlik, kutlama ya da dini törenlerde onun çok fazla sessizce oturamayacağını bilmelisiniz. Her yaş için 3-5 dakika kadar sessizce oturma aralığı vardır. 2 yaş için 6-10 dakika olur. Böyle bir toplantıya katılmanız gerektiğinde mutlaka yanınızda çocuğunuzun sıkıldığında eğlenebileceği kitap, boya kalemleri, sevdiği bir oyuncağı ya da yeni farklı bir oyuncak bulundurmalısınız. Atıştırabileceği bir şeyler de bulundurmayı unutmayın. Onunla rahat edebileceğiniz bir yerde oturmayı da ihmal etmeyin.