Cumartesi , 11 Mart 2023
Şifalı Otlar ve Baharatlar

Şifalı Otlar ve Baharatlar

Herkesin kitaplığında olması gereken kitaplardan biri de şifalı otlar ve baharatlar üzerine yazılmış bir kitaptır çünkü bazen şehirden uzakta ve türlü imkansızlıkların içindeyken tek yardımcımız tabiat olur.

Çizilen bir elin üzerine hangi bitkiyi basacağını bilmek, ağrıyan başına neyin iyi geleceğini öğrenmek insanların doğuştan getirdiği yaşam hakkı sayılır.
Eski zamanlarda bu tabiat bilgisi, kulaktan kulağa geçerken, insanların modern günlere geçmesiyle her bilginin elinin altında olduğuna dair inancı bilgi aktarımını da sekteye uğratarak hazır reçetelere bel bağlamayı beraberinde getirdi.

Geçenlerde Kazdağı Şifası isimli bir internet sitesinde, bir zamanlar annanemden duyduğum bazı şifalı otlar ve baharatların isimlerine rastlayınca heyecanlandım. Aradan bunca zaman geçmesine rağmen hala bu bilgilerle bizleri buluşturan işletmelerin varlığı beni ümitlendirerek, sağlığımıza doğanın katkısını eklemeye dair içimde yeniden bir istek yarattı.

Şifalı Otlar ve Baharatlar

Kişilerin, kendi iyi olma hallerini tek başlarına sağlayabileceklerini yaşayarak görmeleri ve sonrasında oluşacak inançları belki de hepimizin ihtiyaç duyduğu yegane şey.

Artık ben de Kazdağı şifası gibi sayfalardan öğrendiğim en ufak bir tabiat bilgisini etrafımda özellikle de benden yaşça küçük kişilerle paylaşmaya başladım. Beni ilgiyle dinleyen gözleri görünce öğrenme ve anlatma isteğim daha da artıyor.
Okullardaki derslere, tabiatı anlama gibi dersler konulsa, tabiatı keşif yürüyüşleri yapılsa ne güzel olurdu. İçinden geçtiğimiz dünyanın kapağını hiç kaldırmadan hayat yolunu bitirip gitmemeliyiz.

Çocukların, kitaplarda okuduklarını gerçek yaşamda görerek daha iyi anladıkları ortada. Dahası tabiatın kitabı her kitaptan daha büyük, şimdiden sayfaları çevirmeye başlamamız gerek.

Ne olursa olsun tabiata kulak vermek ve şifaya ihtiyacımız olduğunda onunla elbirliği yapmak en akıllıca yol gibi duruyor. Her kaynak tükense de tabiat dün, bugün ve gelecekte de hep yanı başımızda, varlığını fark etmemizi bekliyor.

https://www.kazdagisifasi.com/urunler/sifali-otlar-ve-baharatlar/
Insta: @kazdagisifasi