Cuma , 10 Mart 2023
Karakılçık Buğdayı Unu

Karakılçık Buğdayı Unu

Sanayi tipi buğdaylara göre 50 kat daha fazla besleyicilik değerine sahip olduğu belirtilen karakılçık buğdayının üretim ve tüketiminin neden bu kadar az olduğu insanın aklına geliyor ama biraz araştırınca bu efsanevi buğdayın modern makinalarda işlenmesinin zor olduğunu öğreniyoruz. El emeği isteyen karakılçık buğdayı aslında bu muameleyi hak edecek derecede önemli besin değerlerine sahip.

%10 gluten içeren karakılçık buğdayı unu, içerdiği protein, lifler ve diğer minerallerle tam bir sağlık dostu besin. Diyet yaparak kilo vermek isteyenlerin diyet menülerine mutlaka girmesi gereken bir buğday çeşidi.

Hazmı kolay, şişkinlik yapmayan, diğer sanayi tipi buğdayların yol açtığı alerji gibi sorunları ortadan kaldıran, kan şekeri seviyesini birden bire yükseltip, birden bire düşürmeyen bu geleneksel buğdaya, neden bu kadar sahip çıkmamız gerektiği gün gibi aşikar aslında.

Yüzyıllardır karakılçık buğdayını işlemeye alışkın bağırsak sistemimiz, farklı ve genetiği değiştirilmiş buğdaydan yapılmış unlu mamülleri tüketince sorunlar başlıyor.

Burun tıkanıklığından, dermatit denen cilt döküntülerine, vücutta biriken ödemden, aniden düşen ya da fırlayan kan şekerine kadar türlü sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz.

Bir hafta kadar uzak durarak daha iyi anlayacağımız genetiği değiştirilmiş buğdaylar, sadece insan bedenini değil, suyu, toprağı da değiştiriyor, çünkü var olduğu evrene uyum sağlayamayan bir organizma haline getirilmiş oluyor.

Genetiği değiştirilmemiş, atatohumdan üretilmiş ürünler bulmak zor değil ancak belli bir güven oluşturmak epey zor çünkü internet üzerinden bulduğumuz, tanıdığımız firmalar, her zaman doğruyu söylemeyebiliyor.

Kazdağı Şifası isimli firma, ata tohumdan üretim yapma işine sevdalı bir ekipten oluşuyor. Tohumları özenle saklanan buğdayları Kaz dağlarındaki arazilerinde ekip, doğal gübrelerle destekleyip, kimyasal bir koruyucu kullanmadan üreten doğa dostu bir firma olarak geleceğimize umut saçıyor.

https://www.kazdagisifasi.com/urun/karakilcik-bugdayi-unu/
insta: @kazdagisifasi