Pazar , 12 Mart 2023
Okul Öncesi Okuma Yazma

Okul Öncesi Okuma Yazma

Bazı aileler için okula gitmeyen çocuğunun gerçek harflere benzer yazılar yazmaya başlaması heyecan vericidir. Bazı 3 yaş çocukları kendi isimlerini ya da bazı harflerini yazıyor olabilirler. Ancak yazı yazma evresi çocukların gelişim evrelerinde farklılık gösterir. Sizin çocuğunuz henüz yazı yazmayı istemiyorsa onda olası bir yazma güçlüğü olabileceğini düşünüp kendiniz üzmeyin. Her çocuğun gelişimi farklıdır.

Şuan yazı yazmaya ilgi gösteren okul öncesi çocuğunuz, bir dahaki yıl aynı ilgiyi göstermeyebilir. Dikey harfleri yazmak diğerlerinden biraz daha zordur. ( M,N,K gibi) Bazı kenarlar E harfinde olduğu gibi birbiriyle tam buluşmayabilir. Okul öncesi bir çocuğun en kolay yapabileceği harfler O ve X harfidir.

Çocuğunuzun yazıya ilgi seviyesini düşünmeksizin, ona kağıtlar ve her zaman ulaşabileceği kalın boyalar verin. Yazı yazması için tebeşir verin. İlgisini uyandırmanın diğer bir yolu da, bir tepsiye dökeceğiniz kum, toz şeker ya da tuzun üzerinden önce sizin parmağınızla yazı yazmanız ardından da onun yazmasını seyretmeniz olacaktır.