Cumartesi , 11 Mart 2023
Harry Potter İle Otizm

Harry Potter İle Otizm

Otizm nedir ? Otizm kızamık gibi, suçiçeği gibi ya da hayat boyu süren diabet hastalıklardan biri değildir. Bir hastalık değildir. Otizm bilgileri saklamanın farklı bir yoludur. Bu otizmli birinin sizi anlamasını zorlaştırırken sizin de onu anlamanızı zorlaştırır.

Otizmi gözle göremezsiniz. Bir çok otistik gözle fark edilmez. Ancak otistik biri gibi davranışlar sergiler. Otizmli birinin dünyayı farklı gördüğünü ve farklı şekilde tecrübe ettiğini düşünebilirsiniz ve bir otizmliyi anlamak ve onunla yaşamak için bir otizmli olmanız gerektiğini de düşünebilirsiniz ancak onları anlamak için otizmli olmanıza gerek yoktur.

Yetişkin bir otizmli olan James Williams, bir çok öğrenci çocuğa otizmi anlatmak için okullarda konferanslar vermektedir. James Williams çocuklara bir otizmlinin günlük hayatından kesitler vermek için Harry Potter örneğini kullanıyor.

Bir çok çocuğun severek izlediği ve okuduğu Harry Potter filmlerinin kahramanı olan Harry Potter’ın filmdeki bazı sahnelerde bir otizmli gibi davrandığı gözlemlemiştir. Kız arkadaşlarıyla konuşmaktan ya da onlarla dans etmekten son derece korkup kaçması ya da utançtan kıpkırmızı olması bir otizmlinin sıradan bir davranışı olduğunu vurgulamıştır.