Cumartesi , 11 Mart 2023
HAMİLELİKTE EMZİRME

HAMİLELİKTE EMZİRME

emziren hamileHAMİLELİKTE EMZİRME

Siz de istedikten sonra hamileyken bebeğinizi emzirmeye devam etmemeniz için hiçbir sebep yok. Sadece hamile olup çocuğu emziren değil, yeni doğum yapan ancak süt emen bir başka çocuğu olanlar bile bu ikili emzirmeyi gerçekleştirmektedir.

Bu çeşit bir emzirme için vücudunuzun gerekli besin değerlerini sağlayamayacağını düşünüp endişelenebilirsiniz ancak insan vücudu inanılmazdır ve ne yapacağını çok iyi bilir. Sağlıklı beslenme ve düzgün bir diyetle (acıkınca yemek ve susayınca içmek) bunu rahatça başarabilirsiniz.

Aşağıda hamileliğinizde emzirmeyle ilgili bilmeniz gereken bir kaç şey daha var, hepsi oldukça normal :

Hamileliğiniz boyunca göğüsleriniz ve uçları çok hassas olurlar.

Sütünüz bir miktar azalabilir.

Konuşabilen bebeğiniz sütünüzün tadının değiştiğini söyleyebilir. Neden ? Çünkü hamileliğinizin sonuna doğru normal sütünüz kolostrum sütü benzeri bir tada dönüşür.(Kolostrum daha koyu, daha sarı olup karnınızdaki bebeğiniz doğduğunda ilk günlerde bu sütten gelir ve onunla beslenir)

Bazı anneler hamilelikte göğüs uçlarının uyarılmasının erken doğuma yol açabileceği endişesine kapılır. Göğüs ucu uyarımı(emme) vücudunuzun oxitosin hormonu üretmesini sağlar ki bu hormon süt yapımına yardım eder ayrıca diğer rolünü de doğum sırasında kasılmalarda oynar.

Oxitosin üretiminiz eğer erken doğum gibi riskli bir hamileliğiniz varsa ve doktorunuz yatak istirahati verdiyse bir sorun teşkil eder.