Pazar , 12 Mart 2023
Emzirme

Emzirme

Anadolu’da bir söz vardır ” çocuğa yanmazsan sütün gelmez” diye. Ne kadar özetleyici bir söz. Çocuğunuzu doğurduktan hemen sonra kucağınıza alır almaz onun size ne kadar ihtiyacı olduğunu gözlemlemeniz ve ona sütünüzü sunmanız gerekmektedir. Sütünüz olsun ya da olmasın bunu yapmalısınız çünkü eğer sütünüz gelmemişse onu emişleriyle getirecek olan da yine aç bebeğinizdir.

İlk kucağa alış diyoruz çünkü anne herhangi bir durumdan ( sezeryan doğum sonrası etki, depresyon ya da başka bir stres kaynağı) dolayı strese girip sütünün gelişine engel olabilmektedir. Dolayısıyla bu ilk buluşmayı mümkün olduğunca stressiz ve uzun tutmanız doğru olacaktır. Mümkünse etrafınızda pozitif insanların olmasına özen gösterin.

Aç olan bebeğin daha güçlü ve istekli emeceğini düşünürsek annede herhangi bir tıbbi sorun yoksa onu ilk gün herhangi bir hazır mamayla doyurmamaya çalışmalısınız.

Özel hastanelerde ilk gün duşa pek sıcak bakılmasa da aslında doğumun gerçekleştiği gün yapılacak sıcak bir duş, sizi oldukça rahatlatarak süt kanallarınızın da açılmasını sağlayacaktır.

Doğumu takip eden ilk günler sütünüzün gelmemesinden ya da az gelmesinden dolayı bolca şeker ihtiva eden gıdalar tüketmeniz, sadece kilo almanıza yarayacaktır. Sütünüzün gelmesi için rahatlamalı, bolca su tüketmeli ve aç olduğunuz kadar beslenmeniz yeterlidir. Emzirirken fazladan 300 kaloriye ihtiyaç duyacağınız için daha çok acıkabilirsiniz. Sağlıklı olduğu sürece istediğiniz şekilde beslenebilirsiniz.

Bebeğinizin yeterince beslenemediğinden endişe ediyorsanız meraklanmayın, ağladığında ya da acıktığını farkettiğinizde karnını doyuruyorsanız, o ihtiyacı olan tüm besinleri sütünüzden alıyor demektir. Vücunuzdaki tüm vitamin ve mineraller sütünüzle ona geçtiğinden, onun herhangi bir eksiklik duyacağını düşünmeyin. Siz sadece sağlıklı beslenin.