Pazar , 12 Mart 2023
Çocuğun Hayal Dünyası

Çocuğun Hayal Dünyası

3-4 yaşlarındaki çocuğunuza verebileceğiniz en güzel hediye nedir ? Boş bir kutu . Evete yanlış okumadınız. Boş bir kutu, çocuğunuzun hayal dünyasıyla birleşince bir uzay mekiğine, bir bakkal dükkanına, bir eve ya da arabaya dönüşebiliyor. Bu da çocuğunuza herhangi bir elektronik oyuncağın veremeyeceği, saatler süren sosyal, duygusal ve zihinsel bir oyun kurma becerisi verebilir.

Kısaca mış gibi yapma oyunları denen oyun biçimi, çocuklara daha fazla düşünme ve hayal kurma fırsatı sağlar. Özellikle 3-4 yaşlarındaki çocuklar mış gibi yapma oyununa düşkündür. Çocuk mutfak aletleri, legolar, küpler vs. oyuncaklarla birbirinden farklı dünyalar yaratırlar.

Kurdukları bir polis merkezinde kendileri hikayeyi yazıp yönettikleri için kontrol kendi ellerindedir. Bu oyunlarda onların dış dünyaya karşı duygu ve düşüncelerini rahatça kavrayabiliriz. Kendisini annesinin yerine koyarak kurduğu annecilik oyununda ya da öğretmeninin yerine koyduğu okul oyununda annesinin ya da öğretmeninin neler hissedebileceğini kavrayarak empati yeteneğini geliştirir.

Bir düğmeden bir araba sinyali yapabileceği gibi bir kalemden bir kaşık yaparak hayal gücünü kullanırken, oyunu seslendirirken dil gelişimine de katkı sağlar.