Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Oyunları

Bebek Oyunları

oynayan bebekYemek Ayırmaca

Bebekler için yemek yemenin bir oyun, yiyeceklerinse birer oyuncak gibi algılandığını farketmiş olmalısınız. Onların bu özelliklerinden faydalanarak onların motor gelişiminin ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğinize bir küçük plastik tabak yada tas verin. Daha sonra bazılarının içine elleriyle yiyebileceği ve ona zarar vermeyecek meyve vs. yiyecek koyun. Bebeğiniz bu yiyecekleri kaptan kapa geçirerek oynayacak, kimini içinden alıp kimini başka kaba geçirecektir. Bu oyun onun hareket kabiliyetini( motor gelişim ) ve el-göz koordinasyonunu geliştirecektir. Etrafa saçılacak bir kaç parça yiyeceğe de hazırlıklı olun.

Sürpriz Baloncuklar

Bebeklerin sevdiği bir görünüp bir kaybolmaca oyununun (ce-e) biraz gelişmiş halini ona baloncuklarla oynayarak, onun nesne devamlılığı anlayışını geliştirebilirsiniz.

Bebeğinizi mama sandalyesine oturtun. Elinize baloncuk yapma şişesini alın, sonra mama sandalyesinin altına saklanın ve baloncuk çıkarmaya başlayın. Bebeğiniz sizi göremese de orada olduğunuzu anlayacak ( object permanence – nesne devamlılığı) hemde baloncukları yakalamaya çalışarak motor gelişimine katkıda bulunacaktır. Arada yerinizi değiştirerek onu şaşırtın.

Bu oyunu ona banyo zamanı da oynayabilirsiniz.