Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Oyunları

Bebek Oyunları

oyunHaynini – Tapşini – Cippen

Bebeğiniz doğduğu ilk günden itibaren hayatı kavramaya ve anlamaya başlar. Hayata gözlerini açtığı ilk günlerde gördüğü ilk şey annesinin yüzüdür. Daha sonra da diğer yüzleri fark etmeye başlar ancak bu durum bir kaç haftayı alır.

İlk günlerde gözü sadece annesini gördüğü için ona oynayabileceğiniz tek oyun suratınızla yapabileceğiniz değişik mimikler olacaktır. Ona konuşarak gülmeniz, şaşırmanız, göz kırpmanız onun için birer oyun sayılır.

Bebeklerin gelişiminde önemli diğer bir oyun olan ve halk dilinde ce-e ( hide-seek) olarak oynanan oyun onun nesnelerin gözden kaybolduktan sonra da var olmaya devam ettiklerini öğrenmelerini sağlar. Bebeklere el çırpmayı öğreten ve hemen hemen her ilde değişik bir adı olan Haynini- Tapşini- Cippen oyunu ona el çırpmayı öğreterek kas vücut koordinasyonunun gelişmesini sağlar.

İlerleyen aylarda ona vereceğiniz farklı objelerle hem onları tanımasını sağlayabilir hem de onlarla oyunlar oynayabilirsiniz. Ufak bir topu onun önünde bir bezin altına saklayıp bulmasını sağlayabilirsiniz. Eline vereceğiniz tahta kaşık ya da kepçe gibi aletlerle ses çıkarmasını sağlayabilirsiniz. Bir poşet ya da hışırtı çıkaran bir oyuncak vererek dokunma duyusunu geliştirmesini ve oynamasını sağlayabilirsiniz. Bebek şıngırdakları da bebeğinizin oynaması ve ses çıkarmayı keşfetmesine yarayan oyuncaklardır.