Cumartesi , 11 Mart 2023
6 Yaş Çocuklarda Kötü Davranışlar

6 Yaş Çocuklarda Kötü Davranışlar

Her kötü davranışın bir sonucu vardır, değil mi? Ancak çocuğunuzun istemediğiniz davranışları neden yaptığını iyi anlamanız gerekir, bilerek mi yaptı yoksa kazayla mı oldu? Peki o, ikisi arasındaki farkı biliyor mu ?

6 yaşındaki bir çocuk davranışların kazayla mı bilerek mi yapıldığını anlamaya başlar. Çoğu da yanlış davranışı bilerek yapmaz. Top oynarken bilerek onu camdan atmaz ya da pantolonunu bilerek yırtmaz. Evet ona bunları defalarca söylüyor olabilirsiniz ancak bu yaşta çocuklar yaptıkları davranışları dürtüsel ve sonuçları hesaplayamadan yaparlar. Bazen yaptıkları şeyin kötü sonucunu son ana kadar farkedemezler.

Böyle durumlarda metanetinizi koruyup onunla, yaptığı şeyin ne anlama geldiği ve ne gibi bir etki yarattığı konusunda konuşabilirsiniz. Ona uygun yoldan yardım etmeye çalışabilirsiniz. Örneğin, kırdığı tabağı onunla beraber toplamak gibi.

Çocukların bilerek yanlış davranışlar sergiledikleri de olur elbette. Bunu bir kızgınlık, baskı altında hissetme ya da hayal kırıklığı anlarında yaparlar. Onun yerine kendinizi koyun. Hayatında çok az şeyin kontrolü elinde. Kendisini ispatlamaya çalışırken kazara sınırların dışına çıkabiliyor. Onun bu davranışlarına izin vermeyeceğiniz gibi, ona biraz hassas olmaya çalışın.

Çocuğunuzun başka şeylerle kendisini temsil etmesini ya da rahatlamasını sağlayarak, kötü davranışlarının altındaki nedenleri çözümleyebilirsiniz.