Pazar , 12 Mart 2023
22. Ay 1. Hafta

22. Ay 1. Hafta

Çocuğunuz şu anda neleri bitirmesi gerektiğine dair belli bir fikir üretme sürecinde. Örneğin bir bebek arabasını nereden nereye götürmek istemesi gibi. 22 aylık çocuğunuzun planlarını bölerseniz onu hayal kırıklığına uğratabilirsiniz. Bir şeyi başardığında nasıl mutlu olduğunu ya da yapamadığında andaki mutsuzluğu göreceksiniz. Tüm bunlar çocuğunuzun şu an gelişen kendine güveninin birer parçası.

Başaramasa bile davranışlarını övmek onun hayal kırıklıklarıyla baş etmesine yardım eder. Örneğin, bir şeyi yapmak için uğraşıyor ve yapamıyorsa ve ağlamak üzereyse ona ‘’ayakkabıyı giymenin zor olduğunu biliyorum, evet gerçekten epey uğraştın ‘’ ya da ‘’neden bu kadar sinirlendin, yardımcı olabilir miyim?’’ diyerek sakinleştirebilirsiniz.

Zorlu görevlerde onu gurur verici ifadelerle destekleyip kendisiyle gurur duymasını sağlayabilirsiniz. Çiçekleri sulamak, legoları dizmek gibi…

Çocuğunuzu başaramadığı anlarda kurtarmak için acele etmeyin. Onun için bir şeyi yapmaya atılmanız ondaki bağımlılık duygusunu arttırırken, kendine güvenini azaltır. Yapmanız gereken içinizde doğal gelişen ona yardım etme duygunuzu dengelemek ve onun kendisinin başarması ve kendini geliştirmesine yardım etmektir.