Pazar , 12 Mart 2023
21. Ay 1. Hafta

21. Ay 1. Hafta

Çocuklarda Gece Uyanmaları

Çocuğunuzun çığlık atarak gece uyanmalarını düzene sokmanız mümkün değildir. Bu yaştaki çocuklar, okul öncesi çocuklar kadar çok kabus görmeseler de bir kabus gördüler mi etkisinden kolay kolay kurtulamazlar ve tekrar uykuya dönmeleri pek kolay olmaz. Onu yatıştırın, sırtını ovun ya ada kucaklayın. Sevdiği battaniyesini ya a da oyuncağını rahatlayıp tekrar uyuyabilmesi için yanına koyun.

Korkmuş çocuğunuzu kendi yatağınıza getirmek isteyebilirsiniz ama bu durumun bir alışkanlığa dönüşme olasılığı bulunmaktadır. Çoğu çocuk sevgiyle yatıştırıldıktan hemen sonra uykuya dönmekte ve ertesi sabah her şeyi unutmaktadır.

Kabus dışında bir de gece terörü denen bir durum vardır ki bu pek yaygın değildir. Bir gece terörü durumunda çocuğunuzun gözleri açık olabilir, etrafta hareket ediyor ya da ağlıyor olabilir. Çocuğunuzu yatıştırmanız pek mümkün olmaz ve kendinizi çaresiz hissedersiniz. Çocuğunuz uyanık görünür ama aslında değildir.

Endişelenmeyin, gece terörü zararsız bir durumdur. Onu yatıştırmayı deneyebilirsiniz. Fiziksel olarak onu sakın zorlamayın ya da engellemeye çalışmayın. Sadece kendine zarar vermemesine dikkat edin. Sabırlı ve sakin olun, kısa bir süre içinde uykuya geri dönecektir.