Pazar , 12 Mart 2023
21. Ay 2. Hafta

21. Ay 2. Hafta

Paylaşmayan Çocuk

Paylaşmak şu an çocuğunuzdan tam anlamıyla bekleyebileceğiniz bir durum değildir. Bu davranışı ileride öğrenecek ve geliştirecektir. O şu an da sahiplenmeyi öğreniyor: O benim !

Şu an da kendi eşyalarının üzerinde sahiplik kurmayı istemekten çok henüz bazı durumları tam anlayamadığı için böyle davranıyor. Mesela bir şeyini aldığınızda, geri verip vermeyeceğinizi bilmiyor ya da sen benim için bir şey yaparsan ben de senin için bir şey yaparım olgusunu henüz anlayamıyor.

Onu bir arkadaşına bir oyuncağını verirken gördüğünüzde sevindiğinizi belli edin ve onu övün. Paylaşma davranışını sizde modelleyerek görmesi ve sizin ona kelimelerle anlatmanız bunu daha iyi anlamasını sağlayacaktır. Mesela çocuğunuz bir oyuncakla oynarken oyuncağı ondan isteyip sizin de o oyuncakla oynayıp oynayamayacağınızı sorun. İtiraz ederse zorlamayın, ona dönüşümlü oynamayı teklif edin, böylece paylaşmanın ne olduğuna dair bir fikir edinecektir.

Çocuğunuza paylaşmayı öğretmek için onu zorlamayın. Arkadaşlarına oyuncağını vermek istemiyorsa vermeyebilir. Böyle durumlarda herkesin oynayabileceği çok parçaları oyuncakları çıkarın. Örneğin, legolar ya da bloklar gibi.