Pazar , 12 Mart 2023
20. Ay 4. Hafta

20. Ay 4. Hafta

Alışkanlıklara elveda

Çocuklarda emzik ve biberon kullanımı kimi zaman 2. yaşa kadar gider. Çok abartılı kullanmadığı sürece bu durum çocuğunuza zarar vermez. Ama çocuğunuzun elinde daima biberon ya da ağzında emzik varsa bu durumu değiştirmenizin zamanı gelmiş demektir.

Aşağıdaki bazı yöntemler, emzik bıraktırma ve biberon bıraktırmada etkili olmaktadır.

Hala emzik kullanıyorsa: Emziği uyuyacağı zaman kullanmasına izin verin. Çocuğunuzun emziksik kalabilmesini ona güzel sözler söyleyerek yüreklendirin.

Emziği erken dönemde bıraktırın. Kontrolün sizin elinde olduğunu ona hissettirin. Çocuğunuza emzik için hayır deyin. Emziğe sevmeyeceği bir tat sürerek uzaklaştırabilirsiniz. Çocuğunuz büyükse emziği uzaklaştırıp onu sadece arada sırada kullanabileceğini anlamasını sağlayın.

Sadece yatarken ya da yatağında kullanmasına izin verebilirsiniz. Böylece bırakmasını kolaylaştırırsınız.

Emziği bıraktırıp ona istediği başka şeyleri vererek ödüllendirebilirsiniz. Ona artık büyüdüğünü, emziğin bebekler için olduğunu anlatabilir ve onun bırakmasını ödüllendirmeniz onu yüreklendirecektir.

 

Hala biberon kullanıyorsa: Biberona su koyarak veremeye başlayın. Süt ya da meyve suyunu günde yalnız bir kez verin. Biberonu yalnızca yemek sırasında ya da mama sandalyesinde kullanmasına izin verin böylece biberonu alıp istediği yere gidemeyecek uyumak için biberonu yatağına taşımayacaktır. Bunun yerine uyurken seveceği bir şeyi sevdiği bir battaniye ya da oyuncağını yanına verebilirsiniz.

Yatarken biberondan içilen süt dişlere zarar verebilmektedir. Bunun yerine içine su koyabilirsiniz. Çocuğunuz buna da kabul edecektir. Daha kademeli olarak geçmek içinse her gün daha az süt koyarak suya geçmesini kolaylaştırabilirsiniz.