Pazar , 12 Mart 2023
20 Ay 2. Hafta

20 Ay 2. Hafta

Hareketli Günler

20 aylık çocuklar koşabilir, merdivenleri tek başına çıkabilir ancak inerken yardımınız gerekebilir. Çocuğunuz 2. yaşıyla beraber topu fırlatma, tekme atma, zıplama gibi davranışlarını daha da geliştirir. İstediğinizden daha hareketli olabilir. Küçük çocuklar çoğunlukla vurarak, iterek, ısırarak, asılarak ve onaylamayacağınız daha farklı yollarla hareket ve tecrübe etmeyi severler. Ayşe’yi itersem ne olur? Peki Cenk’i itersem aynı mı olur? Gibi…

Hareketlerine aşırı tepki vermekten kaçının. Eğer vurmasına vurarak karşılık verirseniz, vurmanın doğru bir hareket olduğunu düşünür. Çocuğunuz çok sinirli bile olsa birisine vurmanın kabul edilemez olduğunu ona sakince anlatmalısınız.

Vücudunu Keşfetmesi

Çocuklar yapıları gereği her şeyi merak ederler buna cinsel organları da dahil. Bu yüzden cinsel organını dokunup onu tanımaya çalışması sizi şaşırtmasın. Bu cinsel bir dürtüden kaynaklanmamaktadır.

Onu bu konuda uyarmanıza ya da yorum yapmanıza gerek yoktur. Mahremiyet soyut bir kavramdır ve bu yaştaki çocuklar henüz soyut kavramları anlayamazlar.