Pazar , 12 Mart 2023
20 Ay 1. Hafta

20 Ay 1. Hafta

Küçük Yardımsever

Yapabilecekleri çok faza şey olmamasına karşın yanınızda size yardım edebileceği bazı durumlar var, bulaşık makinesine kaşıkları koymak, kendi döktüğü yemek kırıntılarını toplamak, çiçekleri sulamak ya da masaya peçeleri yerleştirmek gibi.

Henüz 20 aylık çocuğunuzun bu küçük işlerde size yardım etmesi kendisini önemli ve bir takımın parçası gibi hissetmesine olanak sağlayacaktır.

Çocuklar iş ve oyunu ayırt edemezler, sadece yaparlar. Onların yardım talebini yüreklendirin, belki evde sizin için iyi bir yardımcı olacaktır. Yaptığı iş her ne kadar mükemmel olmasa da ona teşekkür ederek davranışını onayladığınızı ifade etmeyi unutmayın.

Şu sıralar çocuğunuza diş fırçalamanın önemini anlatmanız gerektiğine dair tavsiyeleri sıkça duyabilirsiniz. Bu işinizi kolaylaştıracak bazı ipuçları aşağıdadır.

  • Çocuklar gördüklerini yaparlar bu yüzden onun yanından dişlerinizi fırçalayın o da neler yaptığınızı görsün.
  • Ağzınızı yıkayıp tükürdüğüz kısma geçin, çocuklar bu kısma bayılır. Burada sizin yaptığınızı istediği kadar yapmasına izin verin.
  • Aynada kendisini görebilmesi için bir tabureye çıkmasını sağlayın. Sonra dişlerini fırçalarken onları sayın.
  • Küçük ve yumuşak uçlu fırçalar onun için idealdir.

Floroid içeren diş macunları 2 yaş altındaki çocuklar için önerilmemektedir. Çünkü bu yaştaki çoğu çocuk ağzını iyive yıkayıp tüküremediği için floroidi yutmakta bu da dişlere zarar vermektedir. Floroidsiz diş macunu bulabilirseniz onu kullanınız.