Pazar , 12 Mart 2023
2-4 Yaş Çocuklarda Yemek Yememe Sorunu Ve Yeme Bozuklukları

2-4 Yaş Çocuklarda Yemek Yememe Sorunu Ve Yeme Bozuklukları

Okul öncesi çağındaki çocuklarda yemekleri şekillerine, renklerine ya da görünüşlerine göre ayırmaları çok normal bir durumdur. Hatta ansızın her şeyi yemeyi reddebilir, bu bazen çok sevdiği bir yiyecek bile olabilir. Uzmanların yiyecek sınırı dediği bazı yiyecekleri hiç yemek istemeyebilir.

Beslenme uzmanlarına göre bu yaş çocuklarda yeni yemek korkusu olmaktadır. Siz de yeni bir şeyi denemeden önce onun güvenli olup olmadığından endişe edersiniz. Bu insanın içgüdüsel bir davranışıdır. Bu korku 4-5 yaşlarında kaybolduğu gibi bazı çocuklarda yetişkinliğe kadar sürebilir.

Çocuğunuzu yeni bir yiyeceğe, duruma ya da alışkanlığa başlatmak için ona örnek olmalı, ilham vermeli ve ona bu önerinizi farklı zamanlarda çok defa tekrarlamış olmalısınız.

Okula yeni başlayan bazı çocuklar yemek yemeyi reddederek bir çeşit bağımsızlık yaratmaya çalışabilirler. ” Bunu sen istiyorsun diye yemek zorunda değilim” gibi…Otoritenizi test etmek için reddedebilir.

Çocuğunuz yemek yeme sırasında yeterince uzun oturamayacağı için ondan tüm yemeklerini bitirmesini beklemeniz her zaman sonuç vermez. Bu yüzden onun yemek yemesi esnasında ona huzurlu bir yemek ortamı sunarak ve onun dikkatini dağıtacak şeyleri uzaklaştırarak (tv, oyuncak, evcil hayvan vs.) yemesini kolaylaştırabilirsiniz.