Pazar , 12 Mart 2023
19 Ay. 4. Hafta

19 Ay. 4. Hafta

Düşe kalka büyümek

Artık 19 aylık olan çocuğunuz iyi bir el-göz koordinasyonuna, güçlü kol ve bacak kaslarına sahip. Tırmanarak, motor becerilerini geliştirme becerisi var. Bu beceriyi her çocuk kendine özgü yöntemlerle geliştirir. Bazı çocuk etrafına karşı çok temkinli yaklaşırken bazı çocuklarsa mümkün olan her tümseğe tırmanan bir dağ keçisi olabilir.

Tırmanmak eğlencelidir, ancak güvenlik önlemi alınmalıdır. Nereye tırmanıp nereye tırmanamayacağını ona iyi anlatmalısınız. Tırmanmaya kararlıysa bu onu durdurmayacaktır ( 19 aylık çocukların tehlike hissi azdır ve hareketleri daha iç güdüseldir) ama sizin sınırları ona iyi belirtmeniz ona nerede müdahale edip nerede etmeyeceğinize karar vermeniz için faydalıdır.

Çocuğunuzun düşmesi tehlikeli olmakla beraber diğer bir tehlike var ki o da neyin üzerine düştüğüdür. Şifonyere tırmanırken üzerine çekmece düşebilir, kitaplığa tırmanırken üzerine yıkılabilir ya da televizyonu üzerine düşürebilir. Düz ekran televizyonunuzu duvara monte ettirmeniz güvenliğiniz açısından faydalı olacaktır.

Çocuğunuzun oyun alanlarında ya da parkta bol bol tırmanmasına olanak tanıyın. Kışın oturma odasında ya da kendş odasında oan güvenli bir oyun alanı yaratabilirsiniz. Hava şartları uygun olduğu sürece onun bu enerjisini dışarıda atmasına olanak vermelisiniz.