Pazar , 12 Mart 2023
19. Ay 2. Hafta

19. Ay 2. Hafta

Güvensiz Hissettiği Anlarda

Çocuğunuz çok neşeli, sosyal ve dışarıya çıkmayı seven bir çocuk olsa bile bazen çok mızmızlanan, sizde ayrılmayan biri haline gelebilir. Bu davranışlar aslında çocuğunuzun size ‘’ bir şeyler yolunda gitmiyor anne’’ demesidir.

19 aylık çocuğunuz baş döndürücü bir hızda yeni şeyler öğreniyor. Hayalkırıklığı kaçınılmaz ve her çocuğa göre kendini farklı şekillerde gösteren bir duygudur. Bu işaretleri dikkat çekme ya da zaman ayırma, sevgi ve bakım isteği olarak anlamanız gerekmektedir.

Mümkünse çocuğunuza onun üzgün olduğunu bildirebilirsiniz. Onun bu küçük duygu değişimlerini abartmadan ona bilgilendirebilirsiniz. Eğer ağlıyorsa ya da eteğinizi bırakmıyorsa onu biraz kucaklayın ve biraz konuşarak yönlendirin. Eğer bir sızısı varsa ona, nerenin ağrıdığını bana gösterebilir misin şeklinde sorarak sizi yönlendirmesini isteyin.

Bir yere giderken çok sevdiği bir oyuncağını yanınızda götürmeniz, onu yatıştırmanıza yardım edebilir. Her çocuğun bağlandığı bir oyuncağı olmayabilir ama eğer sizin varsa onu kullanabilirsiniz. Eğer bir kreşte ya da bir bakıcı tarafından bakılıyorsa sizinle olduğu zamanda çocuğunuzla birebir oyun oynamanız onu sakinleştirip mutlu edecektir.

Çocuğunuzun bu tarz davranışları birkaç yıl sonra azalacak ve duygularını kontrol edip dünyadaki yerini daha iyi kavrayacaktır.