Pazar , 12 Mart 2023
19. Ay 1. Hafta

19. Ay 1. Hafta

Tuvalete alıştırma

Bir tuvalet alışkanlığı başlatmak için uygun bir zaman olabilir. Çocuğunuzun hazır olup olmadığını iyi gözlemleyin, siz tuvalete giderken ilgi duyuyor mu, o da girip tuvaletini yapmak istiyor mu?

Ayrıca çocuğunuzun yeni bir kardeşinin olması ya da bir bakıcısının olması gibi faktörler tuvalet alışkanlığını etkileyebilir. Eğer böyle bir durum varsa bir süre daha bekleyip her şeyin yoluna girdiği bir zamanda çocuğunuzu tuvalete alıştırmaya başlayabilirsiniz. Sizin de böyle bir eğitim için gerekli sabrınızın ve zamanınızın olduğu bir zamanı seçmelisiniz.

Bu yaş çocuklar için çocuğun ayaklarının yere değdiği serbest gezdirebildiğiniz bir lazımlık işinizi kolaylaştıracaktır. Daha sonra klozete oturmak için bir tabure ve çocuk klozet kapağı kullanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun tuvalete alışmaya başlaması için uygun bir zamanda olduğunuzu düşünüyorsanız hiç beklemeden başlayabilirsiniz. Direnç gösterdiği durumda bir hafta kadar bekleyip sonra yeniden şansınızı denemelisiniz. Onlara tuvalet alışkanlığı için göstereceğiniz anlayış ve sabır her şeyi yoluna koyacaktır.