Pazar , 12 Mart 2023
15 Ay 4. Hafta

15 Ay 4. Hafta

ısıran bebekÇocuğunuzun Isırmasıyla Başetmek

Hiç şüphe yok ki ısırmak medeni olmayan bir davranıştır. Ancak küçük çocuğunuz hala evcilleşmiş sayılmaz. 15 aylık bir çocuğun ısırması henüz kendisini ifade edebilecek dil becerisi gelişmediği için gerçekleşir. Kendisine karşı bir tehdit hissettiğinde tek yapabildiği ısırmak olur.

Onun bu davranışının bir alışkanlığa dönüşmesini önlemek için izlemeniz gereken bir yol var. İlki böyle bir durumda hemen ısırılan çocuğa yönelip herhangi bir şeyi olup olmadığından emin olun. Her iki çocuğa da sakin davranın. Kontrol edemediği duygulara boğulmuş çocuğunuzu cezalandırıp ya da bağırıp kazanacağınız pek bir şey yoktur.

Gerçekte ısıran bir çocuk zor ağlıyor olabilir. Ona basit bir dille ısırmak yok deyin ve ordan uzaklaştırın. Isırma anında neler olduğuna dikkat edin. Çocuğunuz kendisine bir tehdit mi hissetti ya da özel alanı işgal mi edildi?(her an herkesle oynamak istemeyebilir) Uyku saati mi gelmişti? Eğer nedenleri bilirseniz onun bu sorunuyla daha kolay baş edebilirsiniz.

Asla siz de onu ısırarak bunun ne kadar yanlış olduğunu ona öğretmeye çalışmayın, bu sadece ona ısırmak bazen iyi bir şeydir mesajı verir.