Pazar , 12 Mart 2023
1 Kutu Kola İçtikten 1 Saat Sonra Vücudumuzda Olanlar

1 Kutu Kola İçtikten 1 Saat Sonra Vücudumuzda Olanlar

İlk 10 dakika sonra : 10 çay kaşığı şeker vücudunuza akın etti. Bu oran günlük tüketmeniz gereken şeker miktarının hepsi. Bu kadar şekeri bir anda tükettiğiniz için aşırı şekerden kusmanız gerekirken hemen kusmuyorsunuz çünkü kolanın içindeki fosforik asit, o tadı almanızı engelliyor.

20 dakika sonra : Kanınızdaki şeker artar ve insülin patlaması yaşarsınız. Karaciğeriniz bu durumla başa çıkabilmek için tüm şekeri hemen yağa dönüştürür.

40 dakika sonra : Kafein vücudunuza tamamen girdi. Gözbebekleriniz büyür, kan basıncınız artar, karaciğeriniz tepki olarak kanınıza daha fazla şeker pompalar. Beyninizdeki adonezin alıcıları uyuşukluk hissetmenizi engelleyecek şekilde bloke edildi.

45 dakika sonra: Vücudunuz dopomin üretimini arttırarak beyninize sahte bir zevk aldırıyor. Eroin alımından sonra olan şeyle hemen hemen aynı durum.

60 dakika sonra : İçindeki fosforik asit ince bağırsağınızdaki kalsiyum, magnezyum ve çinkoyu birbirine bağlayarak daha sonra kullanmak üzere tutar. Bu durum yüksek doz şeker ve tatlandırıcıyla alakalıdır çünkü kalsiyumun idrarda atılımını arttırır.

60 dakika sonra: Kafeinin diüretik özelliği ortaya çıkar.( Tuvalet ihtiyacınız oluşur) İşte şimdi o birbirine bağlı kalsiyum, magnezyum ve çinko kaybedeceksiniz ki bunlar kemikleriniz için sodyum, elektrolit ve su kadar önemliydi.

60 dakika sonra : Bütün bu hezeyan olup bittikten sonra vücudunuz şeker istemeye başlayacaktır. Kendinizi sinirli yada uyuşmuş hissedersiniz. Şu anda kolanın içindeki tüm suyu da tuvalete boşaltmış olmalısınız. İçmeden hemen önce vücudunuzda bulunan önemli besinler vücudunuzun susuz kaldığında ayakta kalmasını önlerken kemiklerinizi ve dişlerinizi de beslemekteydiler.