Pazar , 12 Mart 2023
Zika Virüsü Nedir ?

Zika Virüsü Nedir ?

Son günlerde tüm dünyayı bir endişeye düşüren zika virüsünün tam olarak ne olduğu konusunda hemen hemen kimse bilmiyor. Peki bu zika virüsü nedir ?

İlk olarak 1947 yılında Uganda’daki Zika ormanındaki maymunları laboratuarda izole iken zika virüsü bulunmuş ve patenti Rockefeller vakfı tarafından alınmıştır. 1954 yılında ilk zika virüsü teşhis edilen kişide hafif baş ve boğaz ağrısı, vücut ağrısı ve döküntülü bir hafif seyreden bir hastalık olarak tespit edilmiştir. Başka hiç bir belirti bulunmamıştır.

2007 yılında ise 14 kişide zika virüsü teşhis edildi.  2014 yılında Fransa’da 338 zika virüsü vakası bulunmasına rağmen bu kimsenin ciddiye almadığı bir durumdu.

Peki şu an Brezilya’da seyreden küçük kafatası sendromlu çocuklarla zika virüsünün ne ilgisi vardı? Genetik alanındaki uzmanların yaptıkları incelemelerde şu sonuca varıldı ki 2015 yılında dang içeren genetiği değiştirilmiş sivrisinekler tam da zika virüsü haberlerinin patlak verdiği alanda (BMGF) Bill & Melinda Gates Vakfı işbirliği içinde olan Oxitech adlı şirket tarafından zika virüsü haberlerinin yayılacağı bölgede serbest bırakılmıştı.

Brezilya da küçük kafatası sendromlu çocuk doğumları oldukça sık görülen bir durumdur. Zika virüsü nedeniyle hastaneye getirilen 404 sendromlu çocuktan sadece 17’sinin zika virüslü olduğu tespit edilmiştir. Yani Brezilya’daki küçük kafatası sendromlu çocukların sadece % 96’sında zika virüsü tespit edilmişken neden Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yine tüm dünyada böyle bir alarm veriyor ?