Pazar , 12 Mart 2023
Televizyon Yerine Farklı Eğlenceler

Televizyon Yerine Farklı Eğlenceler

Evde bir bebekle yaşıyorsanız ve özellikle de yemek yapmak üzereyseniz sizi rahat bırakmayacak ve ilgi isteyecektir. Peki ne yapabilirsiniz. Bir çok anne baba kendi işlerini yaparken çocuğunun onu rahatsız etmemesi için televizyonu açıp önüne oturtmayı çözüm olarak görür. Oysa yapılan araştırmalar gösteriyor ki çok televizyon izlemek çocukların düşünme ve hayal kurma becerilerini yavaşlatıyor.

Peki çözüm ne olabilir ? Madem mutfakta bir işiniz var, o halde bebeğinizi de yanınıza alabilir ve ona sizi beklerken hoşça vakit geçirebileceği mutfakta bolca bulunan bir çok şey sunabilirsiniz. Kepçeler, boş tencelerer, plastik kaplar vs. içine bir şeyler koyup boşaltabileceği gereçler vererek çocuğunuz keşfederken siz de mutfaktaki işinizi halledebilirsiniz.

Yeni yürümeye başlayan bebeklerin en çok ilgi gösterdikleri yerlerden biri de çekmecelerdir. Sizin durmaksızın birşeyler alıp koyduğunuz bu yerleri çok merak ederler. Evinizdeki çekmecelerden bebeğinizin ulaşabileceği birini onun için zararsız şeylerle doldurup onun rahatça açıp bakmasına izin vererek hem bebeğinizin motor becerilerini ve kas koordinasyonunun gelişimine yardımcı olur hem de onun bu merakını gidermesine yardımcı olursunuz.