Pazar , 12 Mart 2023
Okul Başlama – Okul Korkusu

Okul Başlama – Okul Korkusu

Çocuğunuzun okulda mutlu olup olmadığını ondan öğrenmeniz ne güzel olurdu. Ancak bu pek mümkün değil, özellikle de çocuğunuz okulöncesi yaştaysa.

Okula başladığı ilk haftalardaki mutsuzluğunu çok fazla büyütmemelisiniz. Ona yeni ortamına, öğretmenine ve yeni arkadaşlarına alışmaya çalışması için biraz süre verin. Bu dönem onun için kolay olmayabilir.

Çocuğunuzun okulda mutlu olup olmadığını anlamanızın bazı yolları var. Bunlardan birincisi, ayda 1 kez onun sınıfında biraz zaman geçirmeniz, arkadaşlarıyla ilişkilerini izlemeniz, öğretmeninin sınıfa karşı davranışını gözlemlemeniz ve çocuğunuzu rahatsız eden bir durum olup olmadığını anlamanızdır.

İkincisi, onunla okul hakkında sohbet edin. Konuşma en güzel iletişimdir. Ona o gün sınıfta iyi vakit geçirip geçirmediğini, en iyi arkadaşının kimler olduğunu, öğretmenini sevip sevmediğini sorabilirsiniz. Eğer sorularınza cevap vermek istemiyor ya da sinirleniyorsa, okulla ilgili bir sorunu olabilir.

Üçüncüsü, öğretmeniyle konuşun. Öğretmeni çocuğunuzla haftanın 5 gününü birlikte geçiriyor dolayısıyla çocuğunuzun kendisi ya da arkadaşlarıyla ilgili bir sorun yaşayıp yaşamadığını daha iyi bilebilir.

Aşağıdaki durumlardan biri ya da bir kaçını yaşıyorsanız, çocuğunuz okulla ilgili problem yaşıyor demektir.

  • Karın ağrısı ve ishal : Bazı çocuklar bir süre okula gitmeden önce karın ağrısı ve ishale tutulurlar. Bu durum onun okula gitmek istemediğini göstermektedir.
  • Sinirlilik : Çocuğunuzun okula başlamasıyla, tırnak yeme, parmak emme, saçını çekme ya da yatağını ıslatma gibi sorunlarla karşılaşmaya başladıysanız, okulunda mutsuz olduğunu söyleyebilirsiniz.
  • Sessizlik : Çocuğunuz ona okulu ya da öğretmeniyle ilgili bir şey sorduğunuzda sessiz kalıyorsa, okulla ilgili bir sorunu olabilir.
  • Sıkılmak : Okulda sıkılıyor ve gitmek istemiyorsa, okulda bir sorunu olduğu söylenebilir.
  • Okula dönme korkusu : Çocuklar genellikle tatillerden sonra okula gitmeyi isterler. Eğer çocuğunuz gitmek istemiyorsa, okulda bir sorunu olduğu söylenebilir.