Pazar , 12 Mart 2023
Hamile Kalmaya Çalışırken

Hamile Kalmaya Çalışırken

BESLENME

Hamile kalmak için ne yediğinize daha fazla dikkat etmeniz gerekmektedir.  Çünkü beslenmeniz hormonlarınızı ve hamile kalabilme özelliğinizi etkilemektedir.
Hergün yeterli ölçüde meyve ve sebze tüketmeli ( özellikle c vitamini yönünden zengin olanlar ),  her hafta yeterli ölçüde balık,  et ve yumurta gibi protein ihtiva eden besinler tüketmeli,  her gün süt,  yoğurt ve peynir gibi kalsiyum kaynaklarından tüketilmelidir.

SPOR

Hamile kalabilmek için kilonuzu belli bir seviyede tutmalı,  fazla kilolardan uzak durmalı eğer  fazla kiloluysanız normal bir seviyeye inmek için bir program uygulamalısınız.  Kilonuz normalin altında ise bu hamile kalmanızı kilolu olduğunuz kadar etkilememektedir.  Hamile kalmaya çalışırken yapabileceğiniz sporlar,  yürüyüş,  yüzme,  bisiklete binme gibi kalp ve ciğerlerinizi çalıştıran sporlar olmalıdır.  Hamile kalmadan en az 1 ay önce sigarayı bırakırsanız bebeğiniz içtiğiniz sigaranın etkisinden kurtulmuş olacaktır.

GENEL SAĞLIK

Hamile kalmaya çalışırken en azından aşağıdakilerden uzak durmanız gerekmektedir;
Sigara,  alkol,  ilaç kullanımı,  aşırı kafein tüketimi,  stres,  kimyasal yağlar,  civa ve civa ihtiva eden besinler,  jakuzi kullanımı.

Hamile kalmak için yapmanız gerekenlerden bazıları ise aşağıdakilerdir.
Folik asit alımı,  sağlıklı ve besleyici besin tüketimi,  kilonuzun kontrol altında tutulması,  bir egzersiz programı yapmanız ve uygulamanız,   dişlerinizin bakımı,  psikolojik olarak hamile kalmaya hazır olmanız,  enfeksiyonlardan uzak durmanız,  yumurtlama döneminizi kontrol altında tutmanız.