Pazar , 12 Mart 2023
Çocuğum Yemek Yemiyor, Normal mi?

Çocuğum Yemek Yemiyor, Normal mi?

Evet normal. Herkes çocukların düşük iştahlı ve seçici olduklarını bilir, dikkatlerini çok uzun tutamazlar ve duygu değişimleri çok fazladır bu yüzden size çok az yiyorlarmış gibi gelir. Eğer çocuğunuz gerektiği kadar kilo alıyorsa rahatlayabilirsiniz, hiçbir sorun yoktur.

Çocuğunuzun öğün zamanlarında ona sağlıklı yiyeceklerden fazla çeşit sunarak hangisini istiyorsa onu seçmesini sağlayabilirsiniz. Çok yiyormuş gibi görünmeyebilir ama çoğu çocuk beslenmesini bir kaç gün içinde yedikleriyle dengeler.

Bazı çocuklar haftalarca sadece bir ya da iki çeşit yiyecek yer. Bu durumu büyütmeyin çünkü yakında yiyecek tercihleri tekrar değişecektir. Şunu göz önünde bulundurmalısınız ki çocuğunuza bir yiyeceği farklı zamanlarda 8-10 kez sunabilirsiniz. Ancak ondan sonra gerçekten onu yemek isteyip istemediğine emin olabilirsiniz.

Çocuğunuzun gerekli besinlerden yeterince alıp almadığından emin olmak için ona bazı yiyecekleri karıştırarak sunabilirsiniz.(brokoli ve peynir eklenmiş makarna gibi). Ona cips, bisküvi ya da meyve suyu gibi abur cubur vermekten kaçınınız, bu gıdalar iştahını kesip sağlıklı yiyecekleri yemek istemeyecektir.

3-6 yaş arası çocuklar için yemek, hem beslenme hem de keşfetmek demektir. Bu yüzden yemek zamanında yiyecekleri şekle sokarak, şekilli keserek, çocuğunuzu da yemek hazırlamaya yardıma davet ederek ya da yemeğiyle oyun oynamasına izin vererek onun beslenme ve keşfetme ihtiyacına çözüm üretmiş olursunuz.

Çok zor olsa da ona ‘’ hadi bir kez daha ye’’ demekten vazgeçin. Bu onun yeme isteksizliğini arttıracaktır çünkü çocuklar bu yaşlarda kendi kararlarını ifade etmeye ve anlaşılmaya her yaştan daha çok ihtiyaç duyarlar. Çocuğunuza yapacağınız ısrar yemek yemesini bıraktırabileceği gibi bazı uzmanlara göre de onu abur cubura yönlendirebilmektedir.