Pazar , 12 Mart 2023

Bebeklerde Ateş

ateşBebeklerde Ateş Düşürme Yöntemleri
Bebeğinizin ateşinin düşmesi, onun probleminin yokolduğu anlamına gelmemektedir.(Gerçekte de ateş, bebeğinizin bir enfeksiyona karşı geliştirdiği savunmadır.) Ancak eğer ateşi onu rahatsız edecek ya da susuz bırakacak kadar çok yüksekse onu düşürmek bebeğinize yardımcı olabilir.
Aşağıda ateş düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır:
• Bebeğiniz uzanırken alnına soğuk bir bez koyun.
• Onu hafif soğuk su ile duş aldırabilirsiniz. Su bebeğinizin teninde buharlaştıkça onu soğutacak ve ateşini düşürecektir. Soğuk su kullanmayın. Bu onu titretir ve vücut ısısını arttırır. Aynı şekilde bebeğinizi alkolle de ovmayın (bir eski usul ateş düşürme yöntemi) bu bebeğinizin ateşini fırlatabilir hatta ona alkol zehirlenmesi geçirtebilir.
• Bebeğinize çokça sıvı ve yoğurt gibi soğuk gıdalar vermeye çalışın. Bu onun vücudunun içerden dışarıya doğru soğumasına ve susuzluğunu engellemeye yardım eder.
• Hafif ayarda bir vantilatörü direk bebeğinize gelmeyecek şekilde açıp hava sirkülasyonu sağalayabilirsiniz.
• Bebeğiniz ateşini teniyle kolayca atabileceği için üzerindeki bir kat kıyafetini çıkarın. Çok hafif bir kıyafet giydirin. Eğer titriyorsa üzerine ince bir örtü verin.
• İçerde serin bir yerde olun. Eğer dışarıdaysanız gölgede kalın.
Eğer bebeğiniz 3 aydan küçük ve ateşi varsa hemen doktora gidin. 3 ile 5 ay arası bebeklerde ateş 38.3 e ulaştığında, 6 aylık bebeklerde ise ateş 38.8 e ulaştığında doktora başvurulmalıdır.
Bebeğinizin yaşı fark etmeksizin eğer ateşi, zor soluk alıp verme ve teninde morluk gibi belirtilerle birlikte baş gösteriyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz. Bu belirtiler ciddi bir bakteriyal enfeksiyon habercisi olabilir.