Pazar , 12 Mart 2023
Bebek Gelişimi 7. Ay 2. Hafta

Bebek Gelişimi 7. Ay 2. Hafta

DENEME BİR İKİ

Şu sıralar bebeğinize,telefonunuzun bir oyuncak olmadığını , çıngırakların yerlere fırlatmak için olmadığını yada kardeşinin saçının çekmek için olmadığı söyleyip duruyorsunuzdur.Bu döneminde bebeğiniz, söylediklerinizin aksini yaparak sizin otoritenizi test etmeye çalışıyor. Bunu söylediklerinize karşı yada gönül olduğundan değil sadece merak ettiği için yapıyor.

Onun uzun komutlarınızı hatırlayamayacağını unutmayın bu yüzden onu yönlendirmek için   en iyi taktik ’’ hayır ‘’ deyip onu oradan uzaklaştırmaktır.

NESNELER ARASI İLİŞKİ

Bebeğiniz nesnelerin, üç boyutlu alanda birbirleriyle nasıl etkileşimde olduklarını anlamaya başlıyor.Oyuncaklarını boylarına göre ayırabilir.Bebekler içgüdüsel olarak nesneleri üst üste dizerler ve büyüdükçe onları birbirleri içine geçirmeye başlarlar.

Eğer bebeğiniz kendisine aynada bakmayı seviyorsa , aynada arkasında sizin olduğunuzu görünce, aynaya inanmak yerine arkasını dönüp size bakacaktır.

Bebekler CE-E oyununa bayılırlar çünkü bu dönemleri nesnelerin saklandıklarında kaybolmayıp varlıklarının devam ettiğini anlamaya başladıkları dönemdir.Kişilerin yada eşyaların bir görünüp bir kaybolması oyunu hoşlarına gider.

Bebeğiniz artık sırtını düzgün tutar ve gövdesini otururken çevirebilir.Bu yetenek ona oturarak uzun süre oynama imkanı verir.