Pazar , 12 Mart 2023
3-6 Yaş Çocuklarda Yatağa Islatma

3-6 Yaş Çocuklarda Yatağa Islatma

Çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanmış olsa da özellikle de geceleri bazı kazalar beklemelisiniz ve bu durum bir kaç ay ya da 1 seneyi bulabilir. Tüm gece altına kaçırmadan yatabilmek çocukluk evresinin son adımıdır ve erkekler kızlardan daha geç altını ıslatmamaya alışır. Altına kaçırma problemi kendiliğinden son bulur. Çoğu doktor 5 ya da 6 yaşa kadar yatağa ıslatmayı bir problem olarak görmez.

Yatağa ıslatmanın sebebi kesin olarak bilinmemekle beraber doktorlar bazı faktörler sıralar. Bunlar, küçük mesane torbası, henüz gelişmemiş sinir sistemi ve çok derin uyku faktörüdür. Duygusal faktörler de yatağa ıslatmayı tetiklemektedir. Eğer çocuğunuz tüm gece kuru yattıktan aylar sonra altına ıslatmaya başladıysa yaşadığı bir takım stresli ya da endişeli durumlardan etkilenmiş olabilir.

Çocuğunuzun yatağı ıslatmış olmasını bir sorun haline getirmeyin. Bu duruma karşı gösterdiğiniz davranış onun utangaçlığını azaltacaktır. Eğer bu durumdan ötürü üzgünse ona bunu bir süre sonra öğreneceğini anlatın. Çocuğunuza babasının ya da sizin de küçükken bir süre yatağı ıslattığınızı anlatabilirsiniz.

Yatmadan önce sıvı ya da donmuş gıda tüketmemesi ve yatarken tuvaletini yaptırmak işinize yarayacaktır. Bazı aileleler çocuklarını gece tuvalete kaldırarak bu durumla başa çıkarlar. Eğer çocuğunuz çok derin uyuyorsa odasına daha parlak bir gece lambası koymanız onun mesane sinyallerine daha duyarlı olmasını sağlayabilir.