Pazar , 12 Mart 2023

Etiket Arşivi: okulöncesi

33. Ay

Dil becerisi gelişiyor 24 ile 36. ayları arasındaki 2-3 yaş çocuklarının dil becerilerinin en çok geliştiği dönemdir. Aşağıda çocuğunuzun gerek davranışlarını gerekse konuşmalarını gözlemleyerek karşılaştırabileceğiniz bir dil gelişim listesi bulunmaktadır. Resimlerle anlatılan bir hikayeyi dinler ve sizinle konu hakkında konuşur. Mış oyunları oynar. Anneymiş gibi, kuaförmüş gibi, itfaiyeciymiş gibi. Resimli kitaplara bakmaktan, sayfalarını çevirmekten ve gördüklerini anlatmaktan hoşlanır. Evet-hayırlı cevaplar ... Devamını Oku »

31. Ay

Çocuğunuz bu yıl bütün sözcükleri içine biriktirmekle meşgul. En favori sözcük ise ‘hayır’. Hayır sözcüğünün cazibesi nereden geliyor ? Okulöncesi çocuklar kendi özel alanlarını keşfediyorlar ve ‘hayır’ sözcüğü onlara kendi fikirlerini beyan edebilmeleri için çok kullanışlı bir sözcük gibi geliyor ( evet demek istedikleri zamanlarda bile hayır dedikleri olabilir). Henüz konuşmayı ilerletememiş çocuklarda ‘hayır’ sözcüğü en kızgın ya da kendilerini ... Devamını Oku »

24. Ay

2 yaş çocuğunuz her şeyini hareketleriyle ifade eder. Onun duygusal durumunu pek tahmin edemeyebilirsiniz. Duygularını dışa vurması iyi bir durumdur, üzgün olsa bile. Bu nedenle onun üzgün ya da sinirli anlarında panik yapmanıza gerek yoktur. Zaman zaman herkes gibi üzgün olmasına izin vermelisiniz. Bu hayatın bir parçası. Onun her üzgün anında paniklemeniz ona üzülmek ya da zaman zaman sinirli olmanın ... Devamını Oku »