Pazar , 12 Mart 2023

Etiket Arşivi: hafta hafta bebeğim

Bebek Gelişimi 7. Ay 4. Hafta

DUYGULAR ARTMAYA BAŞLADI Artık bebeğinizin duyguları iyice gözle görülür olmaya başladı. Aileden birine bir öpücük verebilir hatta eğer alkışlanırsa bunu tekrar edebilir. Önümüzdeki birkaç ay sonra, karşısındakinin ruh halini değerlendirme ve tekrarlama hatta karşısına empati kurma kıvılcımları gösterebilir. Dahası, eğer birinin ağladığını duyarsa o da ağlayabilir. Bebeğiniz kendi duygularını öğrenmeye başladığı kadar sizinkilerden de veriler topluyor. Aylar aylar sonra bebeğiniz, ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 8. Ay 2. Hafta

NESNELER KEŞFEDİLİYOR Bebeğiniz artık nesneleri onları elinde sallayarak, vurarak ve yere düşürerek ve atarak keşfediyor ve son olarak onları ağzına almadan önce önce test ediyor. Sizin kullandığınız her şey ilgisini çekecektir bu yüzden içinde çekip vurabileceği, döndürebileceği, sallayabileceği, bastırabileceği, atabileceği ve açabileceği oyuncaklar olan aktivite setleri onun ilgisini çekecektir. Bebeğiniz aynı zamanda cep telefonu gibi içinde değişik fonksiyonlar olan nesnelere ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 8. Ay 4. Hafta

YÜRÜDÜ YÜRÜYECEK Bebeğiniz yürümeye her geçen gün biraz daha yaklaşıyor. Belki şuanda emekliyor, tutunarak yürüyor yada eşyalara tutunup yükseliyor. Bu dönemde bir bebek bir iki adım atabilir (Hatta  çok az bebek bu dönemde yürüyebilmekte ve bazıları da 2 yaşına kadar düzgün bir şekilde yürüyememektedir. Bebeklerin tamamladıkları evrelerin süresel olarak oldukça geniş bir yelpazesi vardır) Yatağındayken ayağa kalkmaya çalışıp yatağa sıkışabilir, ... Devamını Oku »

Bebek Gelişimi 9. Ay 1. Hafta

AYRILIKLA BAŞETME Şu andan itibaren önünüzdeki birkaç ay için bebeğiniz sizden ayrılma endişesi yaşayacaktır. Size tüm yaşamıyla bağlı bebeğiniz için bu gayet normal olmakla birlikte bu durum bebeğinizi bir bakıcıya yada büyükanneye bırakırken size zorluk yaşatabilir. Bu gibi anlarda bebeğinizi bırakacağınız kişiye bebeğinize yavaş yavaş yaklaşmasını ve ilk olarak bebeğinizin ona yönlenmesini beklemesini söyleyin. Bebeğiniz parmağını emiyor yada bir emzik ... Devamını Oku »