Pazar , 12 Mart 2023

Etiket Arşivi: çocuğunuz

32. Ay

Çocuğunuzun diğer insanlarla iletişimi gün geçtikçe ilerledikçe, konuştuğu insanlara göre konuşması da çeşitlenecektir. Dahası bir yetişkin ya da bir arkadaşıyla konuşurken ki ses tonu ve kelimeleri farklı farklı olabilmektedir. Yaşıtlarıyla konuştuğunda daha basit bir dil kullandığını fark edebileceksiniz. Çocuğunuz tek başına bir işi halletmeye kalktığında ona yardım etmeden duramıyor olabilirsiniz. Sakin olup beklemeye çalışın. Ellerini yıkarken banyo ıslanabilir ya da ... Devamını Oku »

15 Ay 3. hafta

Küçük Elleri Meşgul Etmeli Anahtarlar, kalemler, telefonlar: hepsi sizin küçük çocuğunuz için bir merak objesi olabilir. Bu tarz objeler çocuğunuzun bakmayı ve değiştirmeyi seveceği şeylerdir ve çocuğunuz sizi bunları kullanırken gördüğünde o da aynısını yapmak isteyecektir. Problem şu ki; siz rujunuzu bozmasını istemiyorsunuz  (ayrıca bu tip maddelerin çoğu toksit içerir ya da çocuğunuzun boğulmasına neden olabilir) Size düşen onun sizi ... Devamını Oku »

16 Ay 2. Hafta

Disipline başlıyoruz Çocuğunuzun sevmediğiniz bir davranışını ne zaman düzeltmeye başlayacağınıza karar veremiyor olabilirsiniz. Çocuğunuz şu sıralarda neyin yapılıp neyin yapılmaması gerektiğine dair bir hissiyat geliştirmektedir. Yaramazlık diyebileceğiniz çoğu davranışının maksadı gerçektende o değil. Sizin çizdiğiniz sınırları anlayabilmek için sizi test etmektedir. Sakin ve gerçekçi olun ve doğru olan davranışta ısrar edin. Onaylamadığınıza göz yummayın. Eğer beklentilerinizde net ve tutarlı olursanız ... Devamını Oku »